Udostępnij

4 September 2019

Sesja Q&A z twórcami Tom Clancy's Ghost Recon® Breakpoint: rusznikarstwo

Tom Clancy's Ghost Recon® Breakpoint pozwoli wcielić się w elitarnego żołnierza amerykańskich sił specjalnych. Zapewnianie graczom możliwości stworzenia własnego arsenału odpowiadającego ich stylowi rozgrywki stanowi kluczowy element serii Ghost Recon.

Podczas tej sesji pytań i odpowiedzi rozmawiamy z zespołem zajmującym się bronią oraz menu rusznikarstwa w grze, aby dowiedzieć się więcej o tej funkcji oraz pracy nad arsenałem dostępnym w Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint.

P: Porozmawiajmy o rusznikarstwie! Czy możecie wyjaśnić ideę stojącą za tą funkcją oraz opowiedzieć, co nowego wprowadzi w Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint?

Główny cel, jaki przyświecał nam podczas projektowania menu rusznikarstwa w Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint, to zapewnienie graczom równie dużej wolności wyboru, jak ta w Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands, ale jednocześnie też większy wpływ tychże wyborów na zachowanie broni.

Dzięki nowemu systemowi broni oraz rusznikarstwu użytkownicy będą mogli przekonać się, jak każde z akcesoriów zmienia zachowanie broni. Niezwykle ważne było dla nas zadbanie, aby każda z kombinacji broni oraz akcesoriów zapewniała inne wrażenia.

Równie ważnym elementem był niezwykle dopracowany wygląd i działanie menu rusznikarstwa. Każda kombinacja akcesorium oraz broni została dostosowana manualnie, aby idealnie odpowiadać indywidualnym modelom oraz animacjom danego przedmiotu.

Zagwarantowanie spójnych, wysokiej jakości wrażeń wizualnych podczas korzystania z broni jest niezwykle istotne, dlatego też nie wszystkie akcesoria są kompatybilne z każdą z nich.

Celem zespołu było zapewnienie graczom wyposażenia i kompatybilnych akcesoriów odpowiadających rzeczywistemu sprzętowi oddziałów specjalnych tak blisko, jak to tylko możliwe. Wszystkie elementy zostały wybrane w oparciu o szeroki zakres kryteriów, takich jak kategoria broni, producent, zasięg i wiele innych.

Nowe systemy wersji broni oraz rozmontowywania zostały wprowadzone w celu dodatkowego „urzeczywistnienia” wrażeń – wielu żołnierzy sił specjalnych personalizuje bowiem części swojej broni, czasem zmieniając nawet śrubki w celu poprawy osiągów. Każda broń jest objęta określonym systemem postępów wersji, z którymi związane są niewielkie wzrosty statystyk oraz premie pasywne. Wszystkie bonusy zostały dostosowane tak, aby poprawić doświadczenia z wcielania się w oddziały specjalne w Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint, i precyzyjnie zbalansowane zarówno w PvE, jak i PvP.

Funkcje te zapewniają również dodatkową warstwę głębi najbardziej zaangażowanym graczom, którzy lubią poświęcać czas na modyfikację swojej broni.

P: Co gracze będą mogli zrobić za pośrednictwem menu rusznikarstwa?

Gracze będą mogli wymienić szynę, podwieszenie, celownik optyczny, urządzenie wylotowe oraz magazynek. Dodane zostaną też nowe opcje, takie jak hamulce wylotowe czy lasery podczerwone.

Dla każdej broni dostępne będą nawet 22 różne elementy – przy 57 jej rodzajach oraz 31 alternatywnych wariantach obecnych w dniu premiery oznacza to bardzo dużo kombinacji!

W Ghost Recon Breakpoint otrzymywaliśmy informacje o niezadowoleniu społeczności ze względu na brak możliwości zmiany akcesoriów broni legendarnej, dlatego też dołożyliśmy wszelkich starań, aby było to możliwe w Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint.

P: Czy istnieją plany dotyczące dodania większej liczby akcesoriów po premierze?

Tak! Będziemy dodawać nowe akcesoria o unikalnym zachowaniu, a ponadto postaramy się też zapewnić większą ich różnorodność dla każdej kategorii broni. Całą tę zawartość będzie można odblokować w ramach rozgrywki.

P: Dlaczego niektóre z miejsc na akcesoria w Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands nie zostały przeniesione do Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint?

Usunięcie niektórych akcesoriów pozwoliło na dodanie bardziej drobiazgowych modyfikatorów, co z kolei zapewnia bardziej złożone efekty i większe zróżnicowanie unikatowych wariantów broni odblokowywanych poprzez postępy oraz odkrywanie świata. Warianty te charakteryzują się unikalnym zachowaniem, statystykami oraz częściami, takimi jak osłony dłoni, kolby, spusty czy też lufy.

P: Czy możecie powiedzieć nam więcej o wariantach broni?

Warianty zachowują się inaczej niż ich domyślne odpowiedniki, będą wyglądać inaczej i charakteryzować się innym zasięgiem, zadawanymi obrażeniami oraz stabilnością.

Jako że nowoczesną broń można często zmodyfikować, czyniąc na przykład standardowy karabin szturmowy bardziej odpowiednim do walki na bliskim lub dalekim dystansie, celem dodania wariantów jest zapewnienie większej liczby opcji wraz z system postępów (wersji broni).

Zespół postanowił podkreślić tę wszechstronność poprzez osobne warianty broni, dlatego też właśnie nie mamy dłużej w menu rusznikarstwa takich akcesoriów, jak kolby, spusty oraz lufy – są one właśnie częścią wariantów.

Pozwoliło nam to na wprowadzenie sporej liczby usprawnień: każdy wariant to nowe możliwości, jeśli chodzi o akcesoria czy tryby strzału, ogromne modyfikatory statystyk i zachowania, a czasem nawet inna kategoria broni.

Kluczowe jest, aby gracze naprawdę poczuli wpływ modyfikacji, na które decydują się w menu rusznikarstwa lub na etapie wyboru broni. Kierowaliśmy się zasadą „jakość ponad ilość” i skupiliśmy na uczynieniu dostępnych wyborów jak najbardziej znaczącymi.

P: Czy możecie podać przykład, czym wariant broni może różnić się od jej wersji podstawowej?

Weźmy za przykład 416. Mamy do dyspozycji domyślą wersję fabryczną, która będzie standardem.

GRB Gunsmith Default416

416 występuje w trzech różnych wariantach: szturmowym („Assault” w grze), do walki w zwarciu („Shorty”) oraz na daleki dystans („Scout”).

Każdy z nich zapewnia broni inny wygląd i statystyki podstawowe oraz wpływa na kompatybilne akcesoria, tryb strzału oraz dostępne w ramach systemu postępów wersje.

Chcecie grać agresywnie? Wybierzcie wariant 416 Assault ze względu na wszechstronność oraz większe obrażenia.

GRB Gunsmith Assualt416

Walczycie wewnątrz budynku? Zdecydujcie się na 416 Shorty o większej poręczności oraz łatwiejszej obsłudze.

GRB Gunsmith Shorty416

Niezbędna jest wam broń dalekodystansowa efektywna również podczas walki na średniej odległości? Idealny będzie 416 Scout.

P: Czy każda broń posiada warianty?

Nie. Upewniliśmy się jednak, że w dniu premiery będą one istnieć dla naszych najsłynniejszych rodzajów broni, a także większości karabinów szturmowych. Wariant jest niemalże tak skomplikowany, jak projektowanie oraz dostosowywanie balansu zupełnie nowej broni, a chcemy skupić się na zapewnianiu unikatowych elementów, które naprawdę znacząco się od siebie różnią.

W dniu premiery dostępnych będzie 31 wariantów, a dodatkowe dodawane będą w okresie popremierowym, dlatego też nie możemy się już doczekać, żeby zobaczyć, jak gracze będą personalizować swoją broń.

P: W jaki sposób warianty dodają głębi systemowi personalizacji broni w Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint?

Osobne warianty dodają fantastyczną dodatkową głębię niektórym z naszych najsłynniejszych rodzajów broni. Fani specyficznych marek lub modeli będą w stanie jeszcze bardziej spersonalizować swoją rozgrywkę poprzez wybierane przez siebie wersje.

Warianty broni to świetne narzędzie balansujące zapewniające arsenałowi interesującą głębię bez negatywnego wpływ na balans w PvE lub PvP.

P: Czy możliwe będzie wybieranie innego koloru dla każdej z części broni?

Tak! Gracze mogą w dowolny sposób wybierać z odblokowanych malowań oraz wzorów kamuflaży, co stanowi nowość w menu rusznikarstwa Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint w porównaniu do Wildlands, gdzie każdy kamuflaż był dostępny tylko w ograniczonej palecie barw.

Gracze będą mogli tworzyć niektóre z kombinacji kolorów, o które najczęściej prosiła społeczność, jak na przykład czarny karabin z jasnobrązowymi akcesoriami.

GRB Gunsmith 416 TanAttachments

P: Czy dodane zostaną celowniki skośne (mechaniczne lub optyczne)?

Niektórzy gracze byli zainteresowani tą opcją, ale aktualnie nie mamy w planach dodania ich. Zamierzamy jednak monitorować tę kwestię w przyszłości.

P: Czy lasery można montować na górnej szynie?

W niektórych przypadkach tak – to znaczy w sytuacjach, kiedy na górnej szynie jest wystarczająco dużo miejsca, a dodawany laser nie zasłania widoku z zamontowanego już celownika. Jeśli istnieje ryzyko ograniczenia pola widzenia, laser będzie przymocowany do szyny bocznej.

P: Czy w porównaniu do Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands wprowadzone zostały jakiekolwiek zmiany dotyczące wrażeń podczas strzelania, na przykład odrzutu czy przeładowywania?

Działanie systemu strzelniczego zostało poprawione w porównaniu do Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands. Jedna z najbardziej zauważalnych zmian dotyczy balistyki: każda broń charakteryzuje się teraz prędkością wylotową odpowiadającą jej rzeczywistemu odpowiednikowi.

Pomaga to w podkreśleniu różnic między rodzajami broni oraz czyni je bardziej realistycznymi.

Czynność przeładowywania została dopracowana przez zespół ds. autentyczności, który korzystał z technologii motion capture rejestrującej prawdziwych użytkowników broni w celu zagwarantowania, że animacje będą odpowiadać rzeczywistym ruchom żołnierzy sił specjalnych. W Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint podzieliliśmy przeładowania na wykonywane przy pustym oraz zawierającym naboje magazynku. Będziecie również w stanie odblokować wyższe prędkości przeładowania, które wpłyną na wykorzystywane animacje.

Broń jest teraz o wiele bardziej dynamiczna podczas strzelania, co czyni ją realistyczniejszą, ale też trudniejszą do opanowania. Dla przykładu – mechanizmy odrzutu będą miały wpływ na jej ruch.

Każda broń charakteryzuje się specyficznym sposobem oddawania strzałów, do którego gracze muszą się przyzwyczaić, co umożliwia im opanowanie korzystania z niej w taki sam sposób, jak robią to prawdziwi żołnierze.

Odrzut oraz rozrzut są teraz o wiele bardziej przewidywalne i ma na nie wpływ rodzaj wyposażenia oraz akcesoriów broni.

Przebudowaliśmy także system efektów dźwiękowych broni, aby nadać większe znaczenie powodowanemu przez nią hałasowi. Zmiany te były obecne już w zamkniętej becie, dlatego też z niecierpliwością czekamy na wasze opinie na ten temat.

Mamy nadzieję, że graczom spodobają się zmiany, które wprowadziliśmy, żeby uczynić strzelanie w Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint o wiele bardziej realistycznym i przyjemniejszym.


Aby być na bieżąco z wieściami na temat Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint, obserwujcie nas na Twitterze @GhostRecon i dołączcie do rozmów na oficjalnym forum Tom Clancy’s Ghost Recon.