Udostępnij

5 September 2019

Sesja Q&A z twórcami Tom Clancy's Ghost Recon® Breakpoint: elementy RPG

Przeprowadziliśmy rozmowę z twórcami Tom Clancy's Ghost Recon® Breakpoint, aby przedyskutować nadchodzącą premierę oraz włączenie do serii większej liczby elementów personalizujących rozgrywkę.

RANGI BRONI ORAZ WYPOSAŻENIA

P: Nasza społeczność zadaje wiele pytań na temat łupów różnych rang. Czy możecie powiedzieć, jaka filozofia stoi za ich implementacją w Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint?

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint pozostaje nadal wojskową strzelanką, w której liczą się umiejętności gracza – to właśnie jej podstawa, w oparciu o którą zbudowana została reszta gry. Wszystkie elementy personalizujące rozgrywkę w Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint są tam, aby dodać głębi tej właśnie wojskowej strzelance, nadal jednak zachowując wierność doświadczeniu rodem z oddziałów specjalnych.

Nasza wizja to stworzenie systemu zachęcającego graczy do testowania różnych rodzajów broni i zapewnienie szerokiego wachlarza możliwości, jeśli chodzi o opcje rozgrywki.

W oparciu o przeanalizowane dane z Tom Clancy’s Ghost Recon® Wildlands stwierdziliśmy, że nasi użytkownicy wybierali jedną broń i trzymali się jej przez całą grę bez większych zmian.

Oczywiście jest to coś, co nadal można zrobić także w Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint, jednak chcieliśmy tutaj naprawdę stworzyć system zachęcający graczy do sprawdzenia o wiele większej części dostępnego arsenału. Nasz zespół włożył mnóstwo wysiłku w zapewnienie każdemu rodzajowi broni ogromnego potencjału i wyjątkowych wrażeń z używania go, tak więc jesteśmy pewni, że mając powody do przetestowania nowych kombinacji, naszej społeczności naprawdę spodoba się wszechstronność i możliwość tworzenia unikatowych zestawów odpowiednich dla każdego rodzaju rozgrywki!

Powiedzmy na przykład, że chcecie spróbować działać w ukryciu. Możecie więc wyposażyć się w wariant PM-u do walki wręcz posiadający premie poprawiające obsługę oraz poręczność, a jednocześnie wybrać umiejętności zwiększające wasze możliwości skradania się i prędkość ruchu. Taki zestaw działa wyjątkowo dobrze w przypadku klasy pantery.

W tym miejscu chcemy mocno podkreślić, że celem tego systemu w Ghost Recon Breakpoint nie jest uczynienie rozgrywki zależnej od losowych wydarzeń.

Oczywiście, istnieje element losowy, kiedy zdobywacie łupy – nie jest to jednak najważniejsza mechanika gry, a zmiana pistoletu o niższym poziomie, który lubicie, na inną zdobytą broń o poziomie wyższym nie jest fundamentalnie konieczna.

P: Co, jeśli gracze znajdą broń, która się im spodoba? Czy istnieje sposób na jej ulepszanie, tak żeby odpowiadała możliwościom sprzętowi zyskiwanemu podczas gry?

Mamy świadomość, że niektórzy gracze wolą się skupić na jednym rodzaju broni i chcemy, aby byli w stanie to zrobić, jeśli jest to dla nich ważne.

Można więc tego dokonać, znajdując w świecie schemat takiej broni – każda bowiem takowy posiada.

[GRB] [News] [Aug 16th] RPG Elements 2

Kiedy już zdobędziecie schemat, taka broń jest wasza na zawsze. Po odblokowaniu go będziecie w stanie wytwarzać ją na swoim aktualnym poziomie w Erewhonie, który stanowi waszą bazę operacyjną.

Nie jest to jednak jedyny sposób na zdobycie nowej wersji broni. Możecie ją także uzyskać podczas gry po zabiciu wroga, otwarciu skrzyni i tak dalej. Osobom, które naprawdę chcą skupić się na jednej broni, zdecydowanie zalecamy jednak znalezienie schematu.

P: W jaki sposób można zdobywać schematy broni?

Schematy w grze można zdobywać na wiele różnych sposobów. Możecie na przykład odkrywać świat i znajdować dane wywiadowcze, które wskażą wam lokalizację schematu w obozie.

[GRB] [News] [Aug 16th] RPG Elements 3

Niektóre misje również zapewnią wam nagrodę w postaci rzadkich schematów, podczas gdy pokonując bossów, zyskacie dostęp do schematów ich ulubionej broni. Jeszcze inny sposób na zdobywanie ciekawych schematów to trudne wyzwania w postaci dronów Behemot czy obozów Wilków.

Po jego premierze także w raidzie znaleźć można będzie schematy pewnych unikatowych rodzajów broni.

Nie jest to bardzo różne od systemu, który poznali i pokochali gracze w Wildlands. Jeśli spodoba wam się broń, znajdźcie jej schemat – wtedy będzie wasza na zawsze.

P: Czy można wyeliminować ludzkiego wroga na maksymalnym poziomie z broni poziomu 1?

Tak! Bez względu na poziom ludzkich wrogów zawsze możliwe będzie wyeliminowanie ich jednym strzałem głowę, o ile tylko nie noszą hełmu – w takim wypadku trzeba trafić raz, aby go usunąć, a potem kolejny, aby pokonać przeciwnika.

Doświadczony, cierpliwy gracz nie będzie miał zbyt dużego problemu z czymś takim, jeśli tylko pozostanie w ukryciu. Warto jednak pamiętać, że wysokopoziomowi wrogowie są też bardziej zabójczy i trudniej się wokół nich skradać, a ponadto będą niezwykle groźni, kiedy was wykryją.

Możecie więc grać bez jakichkolwiek ulepszeń, ale będzie to o wiele większe wyzwanie niosące za sobą o wiele gorsze skutki, jeśli popełnicie błąd.

P: Jak wygląda kwestia liczby strzałów w ciało wymaganych do zabicia wroga w zależności od poziomu?

Przy maksymalnej różnicy między poziomami sprzętu do eliminacji ludzkich wrogów strzałami w ciało wymaganych będzie o kilka nabojów więcej niż gdyby poziom ten był taki sam. Mechanika skalowania tej liczby została dokładnie opracowana przez nas zespół, tak aby różnice te były wyczuwalne, jednak starcia nie wykraczały poza coś, czego można oczekiwać po realistycznej wojskowej strzelance.

Walka z ludzkimi wrogami o poziomie sprzętu znacznie przekraczającym wasz będzie trudniejsza i wymagająca planowania oraz precyzji, jednak bez poczucia, jak gdyby kule po prostu odbijały się od celu.

[GRB] [News] [Aug 16th] RPG Elements 4

P: W jaki sposób została zbalansowana gra, aby uniknąć tego właśnie poczucia, że kule odbijają się od celu?

Jeśli chodzi o czas potrzebny do eliminacji celu, gracze przekonają się, że Breakpoint jest bardzo podobny do Wildlands – ludzcy wrogowie zostają pokonani jednym strzałem w głową i maksymalnie kilkoma strzałami w klatkę piersiową.

Jakiekolwiek różnice wynoszą od ułamków do paru sekund i są na tyle niewielkie, że nie wpływają na realizm rozgrywki. Starcia z wrogami na wyższych poziomach są jednak zdecydowanie trudniejsze i wymagają większego skupienia oraz cierpliwości – tak jak byłoby w przypadku prawdziwych Duchów.

Bardzo duże różnice w poziomie wroga sprawią, że trudniejsze będzie przeżycie, nie sama eliminacja celu. Jeśli wasz przeciwnik ma o wiele wyższy poziom, będzie w stanie wykryć was o wiele szybciej, otrzymacie większe obrażenia od każdego trafienia i tak dalej.

P: A jak wygląda kwestia balansu dronów?

Drony mają być jednymi z twardszych przeciwników w grze. W zależności od typu, jakiemu stawiacie czoła, mogą być bardzo mocno opancerzone – jeśli postanowicie strzelać wyłącznie w tenże pancerz, pokonanie ich może zająć dość długo.

Wszystkie maszyny mają jednak słabe punkty zależne od ich konfiguracji pancerza, a celem ich istnienia, jeśli chodzi o rozgrywkę, jest skłonienie graczy do taktycznego podejścia. Chcemy, abyście poznawali swoich wrogów i dostosowywali do nich swoje działania.

[GRB] [News] [Aug 16th] RPG Elements 5

Będzie to również okazja na eksperymentowanie i naukę obsługi wszystkich narzędzi z arsenału Duchów, takich jak spray maskujący czy granat EMP.

Drony zapewniają w Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint wyjątkowe wrażenia i mamy nadzieję, że przyniosą wiele zabawy, stanowiąc jednak taktyczny problem do rozwiązania na polu walki.

Doświadczone Duchy nie będą miały problemu z wykorzystaniem swoich umiejętności i narzędzi do zniszczenia dronów w efektywny sposób – tym bardziej, jeśli będą działać w grupie.

[GRB] [News] [Aug 16th] RPG Elements 6

P: Czy trudność starć z wrogami wzrasta w zależności od liczby graczy w sesji?

Starcia wrogami są zbalansowane w zależności od liczby graczy w sesji. Pozwala to na zapewnienie wyzwania zespołom w różnych konfiguracjach, od pojedynczych użytkowników po pełne czteroosobowe drużyny taktyczne.

Otrzymywane obrażenia również będą skalowane w zależności od liczby graczy, aby walki były równie trudne dla każdego rodzaju grupy. Dodatkowo także zdrowie dronów (ale nie ludzkich wrogów) zostanie zwiększone wraz z rozmiarem zespołu.

Najsilniejsze drony w grze mają stanowić prawdziwe wyzwanie i z pewnością okażą się nieco bardziej wymagające dla użytkowników grających solo, jednak ci dysponujący wysokimi umiejętnościami powinni być w stanie również je pokonać przy odrobinie planowania oraz skupienia.

PREMIE BRONI

P: Wyżej jakości broń posiada więcej premii. Czy możecie wyjaśnić, czym one są?

Premie broni zapewniają różnorodność w rozgrywce. Stanowią one bonusy do statystyk, które wpłyną na umiejętności gracza w korzystaniu z danej broni, a także innych przydatnych zdolności.

Kilka z nich wpłynie także na statystyki gracza, na przykład zdobywane doświadczenie czy też szybkość, z jaką wypełniany będzie pasek techniki, inne natomiast na umiejętność samego korzystania z broni.

Współpracowaliśmy blisko z zespołem ds. projektowania broni, aby uczynić te efekty interesującymi atrybutami zależnymi od każdego orężna. Kilka z tych bonusów dotyczy na przykład odrzutu pionowego i poziomego, rozrzutu czy też szybkości przeładowania. Jeśli interesują was systemy broni i lubicie przyglądać się im bliżej oraz porównywać różne uzbrojenie, na pewno będziecie się świetnie bawić.

W każdym razie – premie te są dostosowane do ogólnych założeń gry i nie będą dodawać żadnego rodzaju nierealistycznych umiejętności.

P: Jakie są różnice między premiami broni niskiej i wysokiej jakości?

Najniższej jakości broń nie będzie posiadała żadnych premii, jednak kiedy tylko zaczniecie zdobywać lepszy oręż, każda sztuka będzie zapewniać jedną lub dwie premie w zależności od jakości.

Im wyższa jakość broni, tym silniejsze będą też premie.

P: Jak bardzo premie te wpływają na rozgrywkę PvE?

Premie broni mogą wpływać na rozgrywkę na różne interesujące sposoby, czyniąc niektóre rodzaje oręża mocniejszymi w dość nieoczekiwanych sytuacjach. Możecie na przykład otrzymać premię dla RKM-u zwiększającą celność i ograniczającą poziomy odrzut – poprawi ona jego możliwości na dalekim dystansie oraz podczas ostrzału stałego.

Mimo wszystko jednak premie te nigdy nie będą konieczne, aby poradzić sobie z najtrudniejszymi nawet wyzwaniami w grze.

Jeśli gracz postanowi zainwestować czas w premie, aby poprawić swój styl rozgrywki, będzie mieć do dyspozycji ich bardzo różne rodzaje. Osoby chcące się skupić jedynie na strzelaniu oraz realistycznych, taktycznych starciach, wciąż będą jednak w stanie cieszyć się całą zawartością gry.

ULEPSZENIA BRONI

P: Wspominaliśmy już wcześniej o wersjach broni. Jak działa ten system ulepszeń?

Wszystkie rodziny broni zaczynają się od wersji 1, którą można ulepszyć, zużywając części broni. Części te zdobywa się przez rozmontowywanie niepotrzebnego oręża.

Kiedy ulepszycie broń, wszystkie jej wersje będą posiadać te ulepszenia. Pozwoli to graczom poprawiać możliwości swojej ulubionej broni, kiedy awansują w grze.

Każda część broni zużyta do ulepszenia zapewni niewielką poprawę obrażeń, celności, szybkości przeładowania oraz wielu innych atrybutów. Kiedy wystarczająco wiele razy ulepszycie broń, jej wersja ulegnie zwiększeniu i odblokujecie nowe, silniejsze bonus. W chwili premiery każda broń będzie mogła zostać ulepszona maksymalnie do wersji 3.

P: Jak duży wpływ na rozgrywkę PvE będą mieć wersje broni?

Wpływ tego systemu będzie stopniowy. Na początku zapewniane przez niego bonusy będą słabo zauważalne, jednak z czasem zaczną się kumulować – nie zmienią jednak całkowicie waszej broni ani też nie uczynią jej zbyt potężną. Broń wersji 3 będzie zgrabniejsza i zapewni wrażenia jeszcze bliżej odpowiadające tej wykorzystywanej przez prawdziwych żołnierzy sił specjalnych.

[GRB] [News] [Aug 16th] RPG Elements 7

POZIOMY GRACZA I WROGÓW

P: W jaki sposób poziom wpływa na rozgrywkę?

W Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint istnieją dwa rodzaje poziomów: poziom gracza oraz sprzętu.

Poziom gracza

Poziom gracza zapewnia punkty umiejętności, które można wydawać na stronie umiejętności, aby zdobywać efekty pasywne, premie, przedmioty, techniki, a także nowe klasy. Poziom ten nie ma bezpośredniego wpływu na statystyki gracza ani jakiekolwiek starcia w grze.

Poziom sprzętu

Poziom sprzętu jest oparty na jakości wyposażenia i broni posiadanych na wyposażeniu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, strzał w głowę to nadal strzał w głowę – jednak posiadanie wyższego poziomu sprzętu pozwoli łatwiej pokonywać drony.

Podobnie wrogowie o znacznie wyższym poziomie sprzętu niż twój będą naturalnie trudniejsi do zaatakowania z ukrycia i będą zadawać wyższe obrażenia niż ci o mniej różnicy poziomów, jako że ich wyposażenie jest o wiele lepsze od twojego.

[GRB] [News] [Aug 16th] RPG Elements 8

Poza kilkoma wyjątkami (takimi jak obozy Wilków, drony Behemot czy raidy) poziom wrogów na różnych obszarach nie będzie ściśle ustalony. Wspomniane obozy Wilków oraz behemoty będzie można natomiast zniszczyć, nawet jeśli nie posiada się zalecanego poziomu – okaże się to jednak sporym wyzwaniem.

Jedyną zawartością ściśle ograniczoną poziomem sprzętu będzie raid (kiedy zostanie opublikowany).

Poziom wroga

Poziomy wrogów nie będą widoczne, o ile bezpośrednio ich nie przeskanujecie przy pomocy drona lub lornetki, aby przeanalizować zagrożenie.

Przeciwnicy posiadający nad wami znaczną przewagę w zakresie poziomów zostaną oznaczeni podczas skanu czerwoną czaszką – pamiętajcie, żeby zachować szczególną rozwagę, kiedy będziecie się do nich zbliżać.

Po zamknięciu widoku z drona lub lornetki poziomy wrogów nie będą dłużej widoczne. Przy celowaniu jednak nadal wyświetlane będą ikony czaszek.

Aby ponownie sprawdzić poziom wroga, konieczne będzie skorzystanie z drona lub lornetki raz jeszcze.

Jeśli nie chcecie widzieć jakichkolwiek znaczników wrogów w swoim interfejsie, możecie wyłączyć tę opcję w menu ustawień.

Tryb współpracy

Poziom gracza ani poziom sprzętu członków drużyny w kooperacji w żaden sposób nie będą was ograniczać. Tak samo jak w przypadku Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands, rozgrywka jest wyłącznie wasza, w związku z czym wasz poziom trudności lub poziom gracza nie będą mieć wpływu na waszych znajomych – i vice versa.

STATYSTYKI GRACZ

P: Jakie statystyki można zmienić dzięki wyposażeniu i broni?

Statystyki w Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint mają na celu dodanie kolejnej warstwy zabawy dla graczy zainteresowanym dopracowywaniem swojego żołnierza idealnego.

Istnieje ponad 60 różnych statystyk, które można zmodyfikować, korzystając z różnych źródeł, i wpłyną one na różne aspekty umiejętności postaci do walki oraz interakcji z wrogami oraz światem.

Niektóre ze statystyk mają wpływ na broń, na przykład jej celność, obsługę i zasięg. Wszystkie one zmieniają faktyczne atrybuty oręża i są oparte na naszym nowym systemie realistycznej broni.

Inne statystyki wpływają na szansę postaci na przetrwanie czy też umiejętność radzenia sobie z bardziej wymagającymi aspektami środowiska. Elementy takie jak premie do kondycji, odporność na zmęczenie czy potykanie się zapewniają lepszą nawigację w świecie.

[GRB] [News] [Aug 16th] RPG Elements 9

Mamy też statystyki, które wpłyną na mobilność, w tym prędkość ruchu i zręczność postaci. Są one, oczywiście, oparte o realistyczny zakres ruchu, a wasz bohater nigdy nie będzie poruszał się w dziwny czy niezgodny z rzeczywistością sposób. Postaraliśmy się, żeby wszystkie statystyki pozwoliły wam spersonalizować postać bez negatywnego wpływu na realizm rozgrywki.

Stworzenie listy ich wszystkich zajęłoby zbyt wiele czasu, ale spodziewajcie się bonusów odpowiednich dla wszystkich stylów gry, od lepszego skradania się po premie do korzystania z granatów, takie jak lepszy zasięg rzutu oraz większe obrażenia.

P: Jak duży wpływ mają te statystyki na rozgrywkę PvE?

Tak samo, jak w przypadku wszystkich aspektów systemu postępów w grze, statystyki te pozwolą wam dopracować swoją postać tak, aby by była dla was idealna. Z drugiej strony jednak, wiedza o nich i modyfikacja nie jest konieczna, a użytkownicy preferujący skupienie się na innych elementach Breakpoint będą mieli swobodę wyboru.

Bliżej premiery opublikujemy artykuł opisujący balans między systemem postępów a elementami personalizacyjnymi w Ghost War.

Aby być na bieżąco z wieściami na temat Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint, obserwuj nas na Twitterze @GhostRecon i dołącz do rozmów na oficjalnym forum Ghost Recon Ubisoft.