Udostępnij

20 September 2019

Sesja Q&A z twórcami Tom Clancy's Ghost Recon® Breakpoint: balans między PvP a współdzielonymi postępami

Współdzielone postępy to zupełnie nowy element Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint. Postępy osiągane w Ghost War będą przekładać się na te w kampanii, co oznacza, że wasza postać będzie taka sama zarówno w PvE, jak i PvP. Awansować oraz otrzymywać nową broń i sprzęt można za pośrednictwem PvE, PvP lub obydwu tych trybów.

Aby odpowiedzieć na pytania naszej społeczności dotyczące balansu Ghost War względem współdzielonych postępów, przeprowadziliśmy rozmowę z zespołem twórców zajmującym się PvP.

Filozofia

P: Czy możecie powiedzieć nam coś więcej na temat filozofii stojącej za balansem Ghost War w Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint?

Naszym celem, jeśli chodzi o współdzielone postępy, było zapewnienie naszym graczom możliwości globalnego rozwoju bez względu na tryb, w którym postanowią spędzać czas – czy będzie to PvP, PvE, czy obydwa. Wasz duch pozostanie taki sam w każdym rodzaju rozgrywek.

Jednocześnie mocno staraliśmy się znaleźć odpowiedni balans dla każdego komponentu rozgrywki, wprowadzając w PvE pewne ograniczenia i modyfikacje wybranych elementów (jak broń, przedmioty i premie).

Naszym celem było zapewnienie w PvP równych szans. Weterani nie będą mieć tam mieć żadnej kluczowej przewagi nad nowymi graczami. Aby to osiągnąć, dezaktywowaliśmy poziom sprzętu, zapewniliśmy broni unikatowe dla PvP obrażenia i wprowadziliśmy limity wartości statystyk wyposażenia, broni oraz drzewka postępów.

P: W jaki sposób zespół zdefiniował „kluczową przewagę”?

Kluczowa przewaga dotyczy statystyk takich jak zdrowie oraz obrażenia. Gracze trudniejsi do zabicia niż inni obraz broń znacznie potężniejsza niż reszta to elementy, których staraliśmy się unikać najbardziej.

Ghost War ma stanowić wcielenie strzelanki taktycznej rozgrywanej w formacie gracz kontra gracz. Nieważne, jakie postępy udało wam się już osiągnąć w PvE czy PvP, zabójstwa dokonywane będą dość szybko. Odpowiednio wymierzony strzał i właściwa taktyka będą stanowić najbardziej decydujące elementy, a wprowadzone przez nas środki balansujące zapewnią nowym graczom możliwość zatriumfowania nawet nad bardziej doświadczonymi przeciwnikami.

GRB News PVPBalancing 1

Rangi broni

P: Czy gracze posiadający wyższej jakości broń będą mieć przewagę nad tymi, których broń jest gorsza?

Wyższej jakości broń zapewnia pasywne premie, które mogą wpływać na jej zachowanie. Zbalansowaliśmy je jednakże tak, aby zagwarantować zależność ostatecznego wyniku walki od umiejętności gracza. Ta filozofia jest kluczowa, bez względu na jakość broni.

P: Jak bardzo premie te wpływają na rozgrywkę PvP?

Premie te mają wpływ na zachowanie broni, na przykład czas przeładowania czy też zasięg, ale nie zmieniają zadawanych przez nią obrażeń.

Ulepszenia broni

P: W jaki sposób ulepszenia do kolejnych wersji broni są reprezentowane w PvP?

Wersje broni działają również w PvP, dzięki czemu gracze mogą ulepszać swoje preferowane przedmioty. Upewniliśmy się jednak, że ulepszenia te będą mieć jedynie znikomy wpływ na statystyki broni – w ostatecznym rozrachunku odpowiednie strzały będą znaczyć o wiele więcej niż poziom ulepszeń.

Klasy

P: Czy w porównaniu do PvE istnieją w Ghost War jakiekolwiek zmiany, jeśli chodzi o klasy?

W PvP umiejętności klasowe nie ulegają z czasem zmianie, ale wymagają interakcji ze światem gry, takich jak oznaczanie wrogów, reanimacja członków drużyny, zadawanie obrażeń wrogom, zabijanie ich, premie za strzały w głowę czy zabójstwa dystansowe.

Naszym celem było zagwarantowanie podobnego zachowania każdej z klas w PvP oraz PvE. Choć niezbędne były drobne poprawki, aby zapewnić balans, bazowe cechy wszystkich klas nie ulegną zmianie.

GRB News PvPBalancing 2

Drzewko umiejętności

P: Czym różni się drzewko umiejętności w Ghost War oraz PvE?

Drzewko umiejętności pozostaje zasadniczo takie samo. Niektóre premie, takie jak noktowizja, będą automatycznie dostępne w PvP, nawet jeśli nie zostały jeszcze odblokowane w PvE, a efekty innych zostaną ograniczone lub nie będą stosowane w Ghost War (dotyczy to na przykład termowizji). Zmiany takie zostały zastosowane dla kilku premii, które w przeciwnym razie zapewniałyby przewagę nad graczami niskiego poziomu.

Premie

P: Czy istnieją premie dostępne wyłącznie w PvP?

Mamy 3 premie, które pojawiają się tylko w PvP: – Poważne rany: wydłużają czas trwania reanimacji ofiar o kilka sekund. – Szybkie palce: zwiększają szybkość reanimacji oraz interakcji z systemem monitoringu i bombami w sabotażu. – Poświęcenie: pozwala na zużycie kreski zdrowia w celu doładowania techniki klasowej.

P: Czy jakiekolwiek premie zostały usunięte z PvP?

Tak, istnieje jedna premia, która została usunięta z PvP, „Szósty zmysł”. Pozwala ona graczom automatycznie oznaczać wrogów w zasięgu i odkryliśmy, że zapewniałaby znaczą przewagę, pozwalając na oznaczanie przeciwników w budynku czy na obszarze bez żadnego ryzyka.

Statystyki gracza

P: Jak duży wpływ mają statystyki gracza na rozgrywkę PvP?

Podstawą PvP są umiejętności. Statystyki gracza zapewnią użytkownikom dodatkowe możliwości i pozwolą podkreślić styl rozgrywki, ale nie będą oferować kluczowej przewagi w PvP.

P: Czy istnieje sposób na sprawdzenie różnic w statystykach pomiędzy PvP a PvE?

Tak, różnice pomiędzy statystykami w PvP oraz PvE będzie można sprawdzać w menu wyposażenia.

Balans metagry

P: Jakie środki zostały podjęte, aby zapobiec rozwojowi nacisku na pewne style gry w Ghost War?

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint zapewnia sporą swobodę, jeśli chodzi o wybór sposobu gry. Choć rozwój pewnych globalnych trendów może być zdrowy, zamierzamy monitorować, w jaki sposób gracze wykorzystują przekazane im narzędzia. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepożądane tendencje, wprowadzimy odpowiednie zmiany.

Gdyby okazało się to konieczne, możemy dostosować w PvP działanie bardzo wielu zmiennych. Będziemy przyglądać się metagrze, śledząc statystyki oraz zapoznając się z opiniami społeczności, i podejmować niezbędne środki, aby wrażenia z gry pozostawały zawsze pozytywne.

P: W jaki sposób będą przekazywane informacje o ewentualnych zmianach?

Zmiany w PvP będziemy ogłaszać poprzez system wieści PvP.


Aby być na bieżąco z wieściami na temat Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint, obserwuj nas na Twitterze @GhostRecon i dołącz do rozmów na oficjalnym forum Tom Clancy's Ghost Recon.